Неділя, 22.12.2024
Зернятко
привітання, прислів'я, приказки, міфи, легенди, афоризми, цитати . . .
Народна мудрість:
смайлик
-->
Меню сайту
Категорії розділу
Поради господарю [12]
Поради для господині [74]
Поради для дітей [49]
Здоров'я та краса [21]
Сад та город [12]
Ремонт та будівництво [1]
Все по дому [6]
Сім'я та відносини [12]
Реклама
Новини партнерів
svitua.org
Бесплатный Хостинг

написати лист адміну
Статистика


Яндекс.Метрика Индекс цитирования

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Зареєстрованих на сайті:
Всього: 379
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
З них
Адміністраторів: 2
Модераторів: 1
Провірених: 6
Користувачів: 362
З них
Хлопців: 153
Дівчат: 226

Головна » Статті » Господарик » Поради для дітей

Як привчити дитину до горщика

Сподобався матеріал? Поділитись з друзями:

Реклама
Всі ми чекаємо на той день, коли можна буде змінити останню пелюшку, проте чекаємо на нього із змішаними відчуттями. Окрім всього іншого, це ще і означає сказати "до побачення" прекрасному періоду безтурботного дитинства.

Навчити дитину користуватися горщиком - це заняття для двох партнерів, в кожного з яких своя самостійна роль. Ви, звичайно ж, можете привести дитину в туалет, але не у ваших силах змусити її зробити те, чого ви чекаєте від неї. І якщо ваша дитина найостаннішф з усіх знайомих малят перестає бігати в мокрих штанцях, це зовсім не означає, що ви провалили свою батьківську кар'єру. Так само, як з їжою і сном, не можна силоміць змусити дитину бути сухою і чистою. Проте ви в змозі створити для неї такі умови, в яких вона могла би сама себе тренувати.

Головне для вас - допомогти маляті виробити здорове відношення до процедури туалету.

Початок привчання до горщика - це швидше цікава взаємодія, ніж жахливий обов'язок, і ви тут виступаєте в ролі інструктора. З точки зору дитини, уміння користуватися горщиком - це її перший крок до дорослого життя, обряд посвячення з немовлят в дошкільнята. (Цим пояснюється те, чому бажання залишатися маленьким веде до певного уповільнення всього процесу привчання).

Факти, які вам варто знати

Перш, ніж усаджувати малюка на перший в його житті (вельми приземистий) горщик, подумайте над тим, що включає навик користування туалетом. По-перше, він має впізнавати особливі давлячі відчуття (позиви) в прямій кишці і сечовому міхурі. Він повинен бачити зв'язок між цими відчуттями і тим, що відбувається в його організмі. Дитина повинна навчитися реагувати на такі позиви певним чином: поспішити до горщика, зняти штанці, зручніше влаштуватися на своєму туалетному сидінні, а головне - встигнути все це зробити вчасно, не запізнитися. У зв'язку з цією множинністю послідовних операцій немає нічого дивного в тому, що багато дітей продовжують ходити в памперсах аж до 3 років.

Кого навчити легше?

Вважається, що дівчаток простіше навчити користуватися туалетом, чим хлопчиків. Не думаю. Швидше це твердження показує, що основне значення тут має стать не дитини, а вихователя. Навчання користуванню туалетом припадає на долю матерів; природно, що жінці зручніше і легше навчити дочку, а дівчаткам набагато простіше імітувати дії власних мам. Погодьтеся, набагато складніше мамі показати синові, як слід мочитися хлопчикові. Наслідуючи дорослих, діти з'ясовують, що хлопчики це повинні робити стоячи, а дівчатка - сидячи; проте спочатку хлопчики теж можуть сидіти, прагнучи не обмочити стіни і підлогу.

Краще пізніше, чим раніше

Пройшли ті часи, коли вважалося, що чим раніше дитина починає користуватися туалетом, тим краще її виховали. Тоді вважали, що чим раніше малюк перейде на 3-разове харчування, чим раніше його віднімуть від грудей і навчать користуватися туалетом, чим "незалежнішим" він буде, тим краще його мама. І це недивно. Постійне прання вручну і труднощі з висушуванням білизни були достатньою підставою для того, щоб скоріше підштовхнути дитину до горщика.

Тепер, звичайно ж, проблему сухих пелюшок не можна сприймати серйозно. Памперси так легко поміняти, що навіть самі непристосовані татусі з легкістю справляються з цим дорученням. Нові типи пелюшок зробили легшими подорожі з дитиною, і більшість сучасних мам всі проблеми з пелюшками напросто переклали на плечі постачальників дитячої білизни. Крім того, тепер ми значно більше знаємо про те, як працює системавипорожнення кишечника і сечового міхура у дітей. Встановлено, що нерви і м'язи, що керують актами випорожнювання і сечовипускання, в достатній мірі розвиваються лише до 18-24 міс. Ще одним додатковим аргументом на користь пізнішого привчання дитини до користування туалетом є те, що діти, що почали навчання пізніше, набагато швидше освоюють даний навик.

Крок за кроком

Послідовні кроки підготують малюка і створять кращі умови для "туалетних" тренувань. У готовності дитини почати навчатися цьому новому навику - проситися на горщик - величезну роль грають характери матері і дитини. Діловите маля, як правило, навчається дуже швидко і може навіть "тренуватися самостійно", особливо якщо у його мами такий же діловитий характер. Злегка ледача, задумлива дитина, в якої така ж мама, може ще і в 3 роки обходитися без горщика і ні про що не турбуватися. Ситуація з ледачою дитиною і діловою мамою найбільш цікава, власне кажучи, саме цій парі ми і присвячуємо залишок цієї глави.

Швидкі зміни

Прагніть міняти швидше мокрі і брудні пелюшки і памперси, аби привчити дитяти бути чистим і сухим. А коли він підросте і зможе сприймати ваші пояснення, переконаєте його в тому, як це приємно. Маля, яке звикло до чистоти і сухості, набагато швидше навчиться проситися на горщик і мине ту стадію, на якій справляється зі своїми "справами", не кажучи вам про це ні слова.

Перший крок: переконайтеся в готовності дитини

• Вчіться читати мову рухів тіла дитини;
• "Здається, пора": віддаляється в спокійне містечко, перестає грати, втихомирюється, присідає навпочіпки;
• "Ну, почалося" - хапається за пелюшки, хрюкає, схрещує ніжки;
• "Все, готово", вдивляється в опуклість, що утворилася під пелюшкою, знову починає говорити або відновлює гру.
Так само, як раніше ви визначали готовність дитини перейти на тверду їжу, постежте за нею і орієнтуйтеся не на календар, а на певні ознаки, які показують, що дитина досить розвинена для того, щоб навчитися користуватися горщиком:

• наслідує поведінку старших при користуванні ними туалетом, може повідомити про інші свої потреби (наприклад, про те, що вона голодна);
• розуміє прості вказівки ("Піди принеси м'ячик";)
• починає витягувати з-під себе мокрі чи брудні пелюшки або памперси, а також повідомляє вас про те, що вони забруднилися, прагне видертися на стільчик з горщиком або на сидіння в туалеті;
• вивчає, як пристосоване його власне тіло для здійснення природних випорожнень.

Останнє попередження

Звертайте увагу на зовнішні ознаки того, що обстановка близька до аварійної: маля починає присідати навпочіпки, хапатися за штанці, схрещувати ніжки, хрюкати і гримасувати, воно прагне зайти за кут дивана, як це робить домашня кішка перш ніж справити потребу. Всі ці ознаки підкажуть вам: дитина вже досить доросла і розуміє, що відбувається усередині неї.

Як і у всіх інших навиках, що поступово удосконалюються, розум і тіло працюють тут спільно і в певному режимі. У інтервалі від 18 місяців до 2 років у дитини настільки розвиваються навики, що вона, розуміючи мову, і сама починає спілкуватися за допомогою слів, одночасно стаючи більш незалежною. Відчувши відповідний позив, вона може самостійно швидко добігти до туалету. Існують, проте, і такі моменти в її розвитку, коли бажання привчити дитину до користування туалетом виявляється несвоєчасним. Якщо у вашого малюка раптом з'являється стабільно поганий настрій, він починає чинити опір абсолютно всім нововведенням, а його словарний запас обмежується лише одним коротким "немає", відкладіть свій намір привчити його до горщика на декілька тижнів, поки не зникне поганий настрій і малюк не стане сприйнятливішим.

Інколи готовність дитини користуватися горщиком настільки велика, що вона як би сама і навіть випадково (принаймні так здається на перший погляд освоює цю премудрість). Наприклад, мама, знімаючи сухі памперси з малюка, говорить йому: "Ну, прекрасно, вже можна надівати штанці старшого братика". І дійсно, через декілька днів вона зможе це зробити. Все сталося, до потрясіння вашої свекрухи, просто таки само по собі.

Чи готові ви? Вибирайте для навчання малюка цьому навику такий час, коли ви не дуже обтяжені проблемами, пов'язаними з якимсь напруженим періодом в житті старшої дитини, роботою, що доводить до стресового стану, з близькими пологами або одразу після них (з появою нової дитини в будинку старшим дітям ви мимоволі приділяєте менше уваги).

До "підручних засобів", здатних допомогти вам в цій ситуації, відносяться:
• почуття гумору;
• безмежне терпіння;
• творчий підхід;
• стільчик з горщиком;
• спеціальні тренувальні штанці.

Ще деякі поради і "маленькі хитрощі", які ви можете використати

Покажи і розкажи. Прагніть скористатися одним з первинних інтересів, що формуються на цій стадії розвитку - бажанням наслідувати дорослим. Дайте дитині поглянути, як ви йдете "на горщик", і поясніть йому, що, власне кажучи, ви робите. Дівчатка набагато краще засвоюють цей урок разом з мамою, хлопчикові може допомогти папа, хоча статева схожість не настільки вже обов'язкова умова.

Повчальний приклад

Якщо ваше маля дружить з таким же карапузом, що освоїв цю премудрість, організуйте "показовий" виступ на цю тему. У дитячому саду однолітки також дуже швидко можуть навчити новачка користуватися горщиком, продемонструвавши, як вони самі проробляють цей забавний фокус. Цілком серйозно, інколи більш досвідчені в цій справі малята звисока дивляться на побратима в памперсах, і під таким тиском навчання йде швидше.

Підказки

Деякі батьки використовують як модель ляльку, "привчаючи" її до туалету. Малюк дивиться, звідки все витікає, прибирає "мокрі" пелюшки ляльки, усаджує її на горщик, потім виливає його в туалет і спускає воду. Поєднання різних способів навчання дозволяє швидше досягти мети.

Навчання по книжці

Окрім перерахованих моделей можна скористатися і книжками, спеціально присвяченими темі, що розглядається нами. В них є картинки, на яких намальовано дитину, що займається цією важливою справою. Побачивши дитину, що там сидить на горщику, ваше маля повністю здатне зробити наступний висновок: "Якщо це можуть робити інші, значить, і я теж можу". Ми маємо на увазі, зокрема, книжку А. Мекка "Привчання до туалету: техніка використання туалету, викладена в картинках для дітей" (Літтл, Браун 1983).

Третій крок: поясніть дитині, куди йти і як це називається

Коли ви вважатимете, що маля готове до навчання, а у вас є вільний час, починаються самі заняття.

Місце

Ви повинні вирішити, що зручніше - навчити малюка користуватися спеціальним дитячим горщиком чи пристосувати для нього якимсь чином дорослий туалет. Дитина теж повинна вибрати (звичайно, якщо є з чого вибирати). Більшість дітей віддають перевагу власному горщику. (Пригадайте, чи комфортно відчуваєте себе ви самі, коли доводиться користуватися загальносуспільним туалетом? Не упевнена, що вам це подобається). Відповідна обстановка і маленький стільчик з горщиком спростять справу і допоможуть вашій дитині опанувати цей навик. Стільчик з горщиком дуже добре підтримує дитину і дозволяє їй зручно поставити обидві ніжки на підлогу, тоді як на високому дорослому стільчику вона залишається без опори і бовтає ногами в повітрі. До того ж спеціальний дитячий стільчик-горщик можна не лише переносити з кімнати в кімнату, але і прихопити з собою в машину для далекої прогулянки.

Як це називається

Навчіть свого 2-літнього малюка тим словам, за допомогою яких він зміг би назвати відповідні частини свого тіла і відповідні дії. Дитина, яка знає, що вона має робити і як назвати само дію, легше опановує будь-який навик.

Перший урок присвячений тому, як називаються різні органи, задіяні в процесі випорожнювання (пеніс, яєчка, вульва, піхва). Тепер малюк знає ці слова, але сам користуватися ними почне в 2,5 - 3 роки. Виголошуйте ці назви настільки таємничих частин тіла так само легко, як ви говорите "рука" або "нога", без якихось специфічних вібрацій в голосі.

Тепер навчіть дитину фразам, якими вона може виражати свої дії, наприклад: "йти на горщик" або більш специфічним "робити пі-пі" або "а-а". Уникайте зауважень, які можуть викликати у дитини відчуття сорому, наприклад: "смердючий" або "вже забруднив штанці?". Користуйтеся поняттями, які маля може засвоїти і легко вимовити. Складні терміни "випорожнювання" і "сечовипускання" знаходяться за межами його сприйняття (не говорячи вже про вимову).

Четвертий крок: навчіть дитину зв'язку між тим, що вона відчуває і що має статися

Допоможіть малюкові встановити зв'язок між тим, що він відчуває і що повинен робити. Іншими словами, привчити його до туалету - це означає підготувати до виконання серію взаємозв'язаних процедур: відчувши позив, відправитися на горщик, посидіти на ньому і використати за призначенням. Давайте детальніше обговоримо весь цей процес.

Зв'язок між відчуттям і дією

Перша мета тренування - допомогти дитині встановити взаємозв'язок між тим, що вона відчуває і що має робити. Коли поведінка дитини показує вам її готовність (наприклад, якщо вона присідає або шукає затишне містечко), вам слід втрутитися із словами: "Підемо на горщик". Як тільки цей зв'язок «відчуваю тиск - вирушаю на горщик» укоріниться в свідомості дитини, вона зможе самостійно вирушати на горщик, не потребуючи ваших підказок.

Відчути і сказати

Розкажіть дитині, що вона повинна говорити вам. Як тільки ви відмітите насторожуючі сигнали, запитайте: "Хочеш пі-пі? Скажи мамі!" (або "Скажи папі!"). Таким чином, ви впроваджуєте в свідомість дитини інший зв'язок: коли вона захоче в туалет, повинна сказати про це вам.

Як тільки маля засвоює ці два взаємозв'язки (відчуття і відповідна дія, відчуття і прохання до вас про допомогу), ви маєте право розраховувати на перші успіхи навчання. Зверніть увагу на правильний розподіл ролей: ви розробляєте план гри, а все інше - справа малюка, чи буде він грати в цю гру з вами. Буває, дитина ніяк не реагує на ваші зусилля. Що ж, наберіться терпіння і повторюйте знову і знову.

Підходящі моменти для усадження на горщик

Наступний зв'язок, який повинен виникнути в свідомості дитини: його усадили на горщик, тепер справа за ним. Це називається умовним рефлексом. Виробити його можна, правильно вибравши відповідний момент. Про готовність малюка, як ми вже писали, говорить його відповідна поведінка. Ваше завдання - відстежити і швидко зреагувати, інакше кажучи, встигнути, поки не стало пізно, тоді штанці залишаться сухими.

З часом дитина навчиться пов'язувати воєдино ці два моменти: якщо просився на горщик, не забувай, що треба на ньому робити.

БУДЬТЕ УВАЖНІ!

Приломлювач струменя треба видаляти, коли хлопчик збирається сісти на горщик; він ні в якому разі не повинен за нього чіплятися.

Аби вам не бігати весь день за дитиною по п'ятах, прагнучи не пропустити потрібний момент, можна полегшити своє завдання. Краще визначити готовність дитини допоможуть записи (протягом 1-2 тижнів) часу, коли у неї частіше буває «стілець». Вважатимемо, що вам вдалося уловити певний ритм: частіше це відбувається після сніданку. Значить, саме в цей час дитину і треба усаджувати на горщик. Дайте їй можливість посидіти на ньому, скільки душа забажає, можете дати їй на цей час навіть книжку з картинками. Важливо, аби малюк все-таки зробив свою основну справу. Якщо вам не вдалося з'ясувати ритм, чи стілець нерегулярний, садіть малюка на горщик кожні 2 години або так часто, як вам дозволяє вільний час і залежно від власного терпіння.

Визначити час, коли дитина захоче в туалет, допоможе знання деяких фізіологічних особливостей маляти. Повний шлунок стимулює пряму кишку до спорожнення приблизно через 20-30 хв після їжи. Тому усаджуйте дитину на горщик у вказаний час і терпляче чекайте. Краще за все приурочити щоденний стілець до часу після сніданку. Інший важливий момент у всій цій процедурі - це те, що маля вчиться прислуховуватися до свого власного організму. Встановлено, що придушення позивів до випорожнювання може призвести до запорів.

Якщо все ж таки ви, ваша дитина і горщик "не зрозуміли одне одного" і памперси або підгузки виявилися забрудненими, візьміть малюка з собою в кімнату, де знаходиться його горщик, і витрусіть в нього вміст підгузка. Принаймні таким чином ви покажете дитині, де це повинно знаходитися. Такий прийом взагалі вельми характерний для виховання: спочатку ви втягуєте дитину в той або інший вид діяльності, а вже потім вона починає виконувати завдання самостійно.

Відповідний одяг

Одягайте дитину так, щоб її можна було швидко перевдягнути. Одяг має бути зручним для вашого малятюка. Якщо на нім штанці, в яких він плутається, коли хоче їх зняти, аби сісти на горщик, то маля напевно не встигне роздягтися. І в результаті ви маєте забруднене маля і брудні штанці. У теплу погоду вдома дитині потрібні лише легкі штанці на резиночці.

Підгузки і памперси, приховуючи очевидне, в якійсь мірі затягують навчання користуванню туалетом, оскільки заважають встановити взаємозалежність між позивом в туалет і тим, що треба при цьому зробити.

Тренування на вулиці

Якщо у вас є невеликий двір і на вулиці стоїть тепла погода, зніміть памперси або штанці - це полегшить тренування. Нехай малюк побігає по двору без штанців або в довгій сорочці (підійде сорочка якогось із старших дітей). Коли маля відчує позив, воно зупиниться і, можливо, сяде, зміркувавши, що зараз станеться. Заворожене власним відкриттям, воно може заговорити про те, що робить ("пі-пі" або "а-а"), або озирнутися на вас за роз'ясненням. Воно ж може і встати у власну калюжку си пробігтися по калу, не відчуваючи до нього поки що жодної відрази.

Тепер ваша черга

Погляньте, як дитина сприйматиме результат своєї діяльності. Вона може виглядати гордою або зніяковілою і навіть засмученою, особливо якщо намочила чи забруднила свої ніжки. Похваліть її за важливу роботу і обітріть. Якщо дитина протестуватиме проти такої голодранської муштри, почекайте трохи, а потім спробуйте знов. Не забудьте зібрати її кал в стільчик з горщиком, показуючи, де все це мало б бути. Іншим разом, відмітивши, що дитина присідає, поясніть їй, що набагато зручніше влаштуватися на горщику. Залишайтеся терплячим тренером, навіть якщо побачите, що маля стало грати зі своїм калом; прагніть уникати демонстративної відрази. Ваша непродумана поведінка може закріпити в свідомості дитини неправильну установку: раз з неї виходить щось дуже погане, краще ніколи цього не робити.

Тренування вдома

Після репетиції у дворі можна ризикнути продовжити навчання в будинку. У тому, що відсутність штанців прискорює вироблення навику, ви вже переконалися. Проводьте тренування в кімнаті, де на підлозі немає килима - так легше і відмітити, і прибрати випорожнювання малюка. Може знадобитися декілька днів, протягом яких ви прагнутимете піймати момент, аби встигнути нагадати дитині: "Підемо на горщик". Їй потрібен час, аби вона змогла оцінити всю красу свободи від підгузків і памперсів.





Матеріал з сайту www.mama-tato.com.ua

Реклама

Категорія: Поради для дітей | Додав: Oliver81 (29.12.2009)
Переглядів: 2262 | Теги: | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0

ComForm">
avatar
Профіль
Неділя, 22.12.2024  06:46
no_avatar
Гость,
ми раді вас бачити.

Мій профільВи зайшли як: Гость
ГрупаГрупа: Незнайомець
ЖінкаЧоловікСтать:
Зареєстрований на сайтіНа сайті: днів
користувачТи користувач № 0
Особисті повідомленняОсобистих повідомлень:
Ваш IРВаш IР: 18.119.132.80
БраузерБраузер:

Додати:


Додати зображення Додати статтю Додати новину Інформація про додавання Вихід
© Зоряна Слава Україні! Героям Слава! 2024
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного гіперпосилання на джерело.
Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Вгору