Зареєстрованих на сайті: Всього: 379 Нових за місяць: 0 Нових за тиждень: 0 Нових вчора: 0 Нових сьогодні: 0 З них Адміністраторів: 2 Модераторів: 1 Провірених: 6 Користувачів: 362 З них Хлопців: 153 Дівчат: 226
З давніх переказів: починалося все це дуже давно, коли турки загарбали Буковину і почалося переслідування християн. Турецькі орди почувалися господарями на буковинській землі. Чинили набіги на християнські села, спалювали хати, нищили майно, а молодих хлопців та дівчат виловлювали і переправляли чорним шляхом до Туреччини. Там їх продавали в рабство. Старих та немічних часто вбивали на місці, а немовлят - саджали на дерев’яні кілки.
Дізналися вороги, що у одному із сіл є дуже гарна дівчина. Обличчя її нагадувало ранішню зорю, очі були бездонними і синіми, як буковинське небо у погожу днину, губи скидалися на дві трояндові пелюстки. А коси були світло-русі, наче пшеничне колосся. Анна була найкращою дівкою на всю Буковину,-гласить легенда. Бувало, як вийде на толоку на танці, то всі легіні очі зривали… Та вона красива не тільки ззовні, а й душею: добра, скромна, побожна… Ладна у будь-яку мить допомогти ближньому.
І вирішили турки оточити село і впіймати Анну.Рано-вранці недільної днини, коли село ще огортали сутінки, і сонце ще не зійшло, почався підступний напад, погоня, скрізь лунали крики і плач. Анна, щоб не опинитись у чужинських руках, кинулась тікати в ліс через високу гору. Та на самій горі їй забракло сил. Вона зупинилась, здійняла руки до неба і почала благати заступництва у Господа. Турки оточили гору з усіх боків, а один на коні почав дертися на вгору.
І тут з’явилася над горою велика чорна хмара. Ударила блискавиця, загуркотів грім так, що аж здригнулася земля-матінка. Пішов рясний дощ. Здійнявся сильний вітер. Турки поховалися під деревами. Анна ж усе молилась і молилась Богу. Враз-земля застогнала і розступилася просто під ногами дівчини, прийнявши її у своє лоно… На поверхні залишилися лише коси… Коли дощ вщух і вороги зійшли, осмілівши, на гору, то на привелике своє здивування не побачили дівчини, а знайшли тільки її коси… мокрі та сплутані лежали вони біля великого каменя.
Копали землю, шукали Анну, та дарма… дівчини ніде не було. Стомлені, намоклі і розчаровані турки пішли геть. А вітер підхопив Аннине волосся і розсіяв по всій горі… І розрослось воно шовковою, м’якою, як оксамит, диво-травою довкола гори. Злякані люди, повертаючись зі своїх схованок до затлілих хат, ішли через гору. Знайшли там пасмо волосся і на кам’яній брилі пов’язали і викарбували літеру ”А”. А інші написали: “Тут дівчина Анна впала під землю”. На знак цього дива християни насипали там могилу і звели кам’яний хрест.
З того часу верховину, де сталося це диво називають Анниною горою. І сьогодні з усіх боків на горі росте шовкова трава, яка має лікувальні властивості. А вздовж стежки, по якій Анна бігла до свого спасіння, ростуть кущі глоду. На їх гілках, наче запечені крапельки Анниної крові, рясніють червоні ягідки. То кров, яка текла з її босих ніг, зранених об каміння.
Минав час і ночами до людей долинала молитва згори, особливо. Коли дув вітер. Потім люди побачили, що з-під гори з’явилися маленькі струмочки чистої джерельної води. Віруючі казали, що то не вода, а Аннині дівочі сльози. Ці чутки швидко поширювалися, і на гору до джерел потяглися страждущі люди. Багатьох із них зцілила та надзвичайна, цілюща вода. Ішли туди і сліпі і криві, щоб помолитися і випросити у Господа хоч краплю здоров’я, і ті джерела допомогли багатьом.
Одного разу у велику бурю і зливу у камінний хрест вдарила блискавка- той розпався навпіл. Минули століття, давним –давно відшуміли набіги татарських кочівників, турків-загарбників, а у Вашківцях залишилися згадки про них: Турецький міст, Турецький шлях, що вів до Вижниці, пролягав по-під Аннину гору з північного боку, Турецька криниця, найглибша, у якій завжди, навіть у роки великої засухи, можна було набрати життєдайної води.
У 1848 році Австрія відмінила кріпацтво. Ця подія торкнулася і Буковини. Одного разу двом пастухам, яких захопив сильний дощ, довелося ночувати на Анниній горі. Вночі вони почули тужливий плач жінки, а коли повернулися до дому, розповіли про цей випадок. Старі вашківчани згадали про ушкоджений хрест, вийшли на гору і зі щирим серцем відновили могилу і поставили хрест. Після відновлення могили на гору потягнулося багато людей, але потім трохи призабули. Паломники і монахи, повертаючись із Єрусалиму через цей повіт, завітали до Вашківців і розпитали у місцевих жителів про святу Аннину Гору.
Настав пам’ятний, особливо для вашківчан, 1894 рік. Коли у всіх сусідніх селах були лише поодинокі випадки холери, то у місті від цієї страшної хвороби люди падали, як листя з дерев пізньої осені. Два вози були постійно напоготові для вивозу тяжкохворих і мерців. З тодішньої хлоп’ячої школи облаштували трупарню, а в прилеглій до неї стайні виготовляли труни. Троє лікарів цілодобово допомагали хворим. З усього повіту було залучено навіть жандармів, направила влада сюди навіть комісара. Людина йшла, стояла чи сиділа-раптом падала і за кілька хвилин помирала. Вашківецька громада була дуже стривожена, бо до церкви не впускали, а служба Божа не відправлялася і в сусідніх селах. У цей сумний час громадяни Дмитро Баб’юк православної та Олександр Бавмгертнер, католицької віри, бачили однакові дивні сни… Дмитро згодом виїхав до Канади, а свій сон переповів Олександр: “Бачив я себе, що стою нібито на Анниній Горі. Передімною із неба, аж до самої землі звисає прекрасний вінок з яскравих зірок. У тому вінку опустилась Матір Божа, стала на коліно і почала молитися. Потім сказала, щоб розповів усім людям, що вони, коли будуть молитися на цій горі протягом двох тижнів, хвороба відступить. Зрадівши, я побіг до села. Біля трупарні зустрів двох знайомих і голосно крикнув їм про радісну звістку та так, що аж прокинувся. Біля себе побачив перелякану криком родину. Потім підвівся, розповів свій сон родині і поспішив на Аннину Гору молитися. По дорозі зустрів тих двох знайомих, яких бачив уві сні і взяв їх з собою “.
Ця звістка розійшлася селом, немов її вітер розніс. І православні, і уніати, і католики йшли на Аннину Гору з хоругвами і хрестами, співали побожні пісні, молилися там день і ніч, незважаючи на сильні дощі. Коли на п’ятнадцятий день люди поверталися з гори, вартові повідомили їм, що холера зникла і немає жодного хворого.
Господар Дмитро Цюпало подарував грунт на цій горі і побудували тут церкву. Ця звістка поширилася по усіх селах і люди безперервно йшли до церкви молитися. Минав час, а з ним-війни, окупації і різні негаразди. Якось у часи духовного відступництва на свято рівноапостольних Костянтина та Єлени люди сапали під Анниною Горою. Несподівано погода зіпсувалася, вдарив грім і блискавиця спалила церкву. За якусь мить вона згоріла вщент, бо була дерев’яною.
Пізніше Свята Гора зазнала ще однієї руйнації. Місцеві атеїсти бульдозером розрівняли землю, а кам’яні та дерев’яні хрести відтягли до лісу. Вашківчани свідчать, що жодного з безбожників не оминула Божа кара- усі вони померли до року важкою смертю. Православні християни продовжували ходити на Аннину Гору, молячись там.
Справжнє відродження духовної обителі розпочалось у 90-х роках ХХст. На Горі зібрались черниці і тут знову затеплилась молитва до Бога. Нелегку ношу спорудження нині діючого монастиря взяла на себе ігуменя Нонна, яка доти більшу частину життя проводила а молитвах на Анниній горі. З допомогою небайдужих людей вона збудувала великий світлий храм, що наче біла лілея красується своєю чистотою і недоторканістю близько неба. Поруч з храмом зведено двохповерхову споруду- то будівля для проживання монахинь. Кожні двоє мають свою келію (кімнатку). Є тут дзвіниця, трапезна, домашня церква, де сестри-послушниці моляться в нічний час. Обителі допомагають численні прихожани, а також люди, які відчувають духовну потребу долучитись до святої справи. Доброчинці роблять пожертви анонімно. У церкві є чудотворна ікона Господа Вcидержителя 1512 року, вивезена в часи війни до Німеччини. Небачені гроші заплатив за неї один чернівчанин, який, придбавши раритет за кордоном, подарував його новозбудованій монастирській обителі.
Кожен, не тільки вашківчанин, а й з довколишніх сіл знає легенду про Анну. І передає її бережно зі своїх вуст в уста своїх дітей, онуків. Вона вічна- як небо, як сонце і місяць, як саме життя… Анна для нас, усіх тих, хто вірить в Бога, наша берегиня, хранителька гордого і волелюбного духу нашого народу. Анна – приклад відданості християнській вірі. Анна- наша беззаперечна поміч і розрада. Йдучи на прощу, кожен з нас зупиняється, щоб постояти біля життєдайної криниці, напитися з неї водиці- чистої, даючої силу і наснагу. Це вже багаторічна традиція. Легенда про Анну жила і буде жити вічно у пам ‘яті народній.
Навіть тоді, в радянські часи, коли Аннину Гору було накладено суворе табу, вашківчани йшли сюди на поклоніння за поміччю, йшли на розмову з Богом. І хоч як войовничі атеїсти боролися з людьми, легенда жила і буде жити, бо вона живе у наших серцях. Богоборці навіть покраяли віковічну цілину на Анниній Горі, але за те все тяжко поплатилися власним життям, тяжко захворівши.
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного гіперпосилання на джерело.
Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.