Понеділок, 06.05.2024
Зернятко
привітання, прислів'я, приказки, міфи, легенди, афоризми, цитати . . .
Народна мудрість:
9. Де ластівка не літає, а в квітні додому прилітає.
смайлик27. Прийшли Зелені святки - не ховайся в кутки.
-->
Меню сайту
Категорії розділу
Івано-Франківська обл [7]
Вінницька обл [4]
Волинська обл [2]
Дніпропетровська обл [2]
Донецька обл [3]
Житомирська обл [1]
Закарпатська обл [16]
Запорізька обл [1]
Кіровоградська обл [1]
Київська обл [11]
Крим [1]
Луганська обл [2]
Львівська обл [11]
Миколаївська обл [1]
Одеська обл [3]
Полтавська обл [1]
Ровенська обл [1]
Сумська обл [2]
Тернопільська обл [8]
Харківська обл [2]
Херсонська обл [1]
Хмельницька обл [4]
Черкаська обл [4]
Чернівецька обл [5]
Чернігівська обл [2]
Реклама
Новини партнерів
svitua.org
Бесплатный Хостинг

написати лист адміну
Статистика


Яндекс.Метрика Индекс цитирования

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Зареєстрованих на сайті:
Всього: 379
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
З них
Адміністраторів: 2
Модераторів: 1
Провірених: 6
Користувачів: 362
З них
Хлопців: 153
Дівчат: 226

Головна » Статті » Легенди назв України » Львівська обл

Походження назви міста Дрогобич

Сподобався матеріал? Поділитись з друзями:

Реклама
Історичні джерела і матеріали археологічних розкопок свідчать, що Дрогобич мав багатовікову історію. Народ склав легенду про те, що Дрогобич - це "другий Бич , заснований поблизу міста Бича, зруйнова­ного ханом Буняком Шолудивим.

Це дуже старовинний переказ.

У тому місці, де між Дрогобичем та Бориславом лісиста гора Тептюж, знаходилося колись поселення Бич. Удень жителі працювали в полі, полювали на звіра в багатих лісах, випасали стада на розкіш­них луках, виляскуючи бичами на всю околицю. А потім ховалися за високі вали та рови з водою, якими Бич був оточений звідусіль, підіймали вхідний міст і, щоб напасть якась не прийшла зненацька, вистав­ляли в кутових вежах сторожу.

Аж насунули дикі ординці. Чорним-чорно Бич облягли, а звоювати годі. Усі, від малого до великого, мужньо оборонялися. Зріділа воро­жа орда. Хан татарський, Буняк Шолудивий, вдався тоді до хитрощів. Припинивши марний напад, він послав під браму кількох послів. «Наш хан – всемогутній», - сказали вони оборонцям фортеці, і опір вас не врятує, та маєте можливість відкупитися. Хан вимагав в данину по одному голубові та одному горобцю від кожного двору: «Нас квапить час, нам пора повертатися. Тож данина така собі: й ви не збіднієте, і наш хан не втратить у славі».

Підкарпатці здвинули плечима, міг би певно, хан здолати Бич затяжною облогою, та закортіло, бач, гороб’ятини. Порадившись, прийняли дивну умову. Забрала татарва данину і відступила. Лиш був той відступ підступний.

Уночі птахи, з прив’язаною до ніг тліючою губкою, принесли в Бич пожежу. Дерев'яні, під стріхами хати стали свічками. Кинулися люди гасити, а ворог уже тут. Нищив напасник людей з люттю - лиш одиницям вдалося втекти. Групу дужих та молодих узято в неволю. Зачорніло на місці поселення згарище.

А як ворог відійшов, погорільці заснували Другий Бич. Тільки не на місці першого ,а по другий бік річки Тисмениці - там, де з землі пробивалися солоні джерела. Назва Другий Бич згодом перейшла в однослівну - Дрогобич...

Це дуже поширена легенда. За нею виходить, що Дрогобич засновано після ординської навали 1236-1243р.р. Однак він існував раніше.

Початки Дрогобича - десь XI, якщо не X ст. Тоді наддністрянські землі - колишні володіння - належали до Київської Русі. Засновників міста, незаперечно, привабив скарб природи - біла сіль. Місто скоро ста­ло головним постачальником солі для краю, а згодом і для ширшого терену. Коли, як свідчить "Києво-Печерський патерик", через князівські міжусобиці на схід "перестали пускати купців із Галича і людей із Перемишля", то "не було солі в усій Руській землі". Із записаної події вид­но, ще йдеться про 1997р. У Воскресенському та Іпатіївському літописах повідомляється, що в 1164р, в результаті повені на При­карпатті загинуло понад 300чол., які йшли із сіллю з удечева (Жидачева). Треба гадати, що сіль та була і в Дрогобичі, чи як тоді називалося місто.

Таким чином, якщо існував колись Бич, то його знищене ще до наше­стя ординців, а в легенді допущено часове зміщення.

Можна припустити, що Бич спалили половці, а в легендах їх названо татарами. Особа половецького хана Буняка виступає як легендарна вже в фольклорі Київської Русі, відбитому на сторінках Початкового літопису.

Крім легенди про Другий Бич існують інші, менш поширені версії щодо походження назви міста.

Наприклад, усередині минулого століття занотовано версію, що Дрогобич - Другі Губичі. Село Губичі, описане у повісті І.Франка, лежить біля гори Тептюж. Серед місцевого населення воно часто зветься Губич. Отже, Дрогобич виростав з легенд...

Сіль - справедливо вважають матір’ю Дрогобича. Дрогобицька солеварня найстаріше постійно діюче підприємство в Україні. Спочатку виробництво солі в приватних руках. Після 1387р., коли Галичина надовго потрапила під ярмо феодальної Польщі, соляні промисли стали королівською власніс­тю.

Відомо, що здавна на гербі міста зображали 9 топок солі. Вони розміщувались на блакитному щиті на грудях білого орла. Після 1786р. орел був замінений піднесеною над щитом короною. Оскільки на той час Дрогобицька жупа випускала продукцію у бочках, то замість топок на гербі вмістили 9 бочок.

Нині на геральдичному знаку Дрогобича нема ні орла, ні корони. А сіль залишилась: 9 білосніжних топок на нижній темно-зеленій частині гербового щита. Верхня біла частина щита являє собою розкриту книгу, на якій два позолочених зображення: половина цистерні у формі чаші і язик полум’я над нею. Угорі - темно-зелений надпис: "Дрогобич". Цистерні - це символ машинобудівної промисловості, полум’я - нафтопереробної.
Реклама

Категорія: Львівська обл | Додав: Oliver81 (03.03.2013)
Переглядів: 7685 | Теги: назви, Походження, Дрогобич, міста | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0

ComForm">
avatar
Профіль
Понеділок, 06.05.2024  16:51
no_avatar
Гость,
ми раді вас бачити.

Мій профільВи зайшли як: Гость
ГрупаГрупа: Незнайомець
ЖінкаЧоловікСтать:
Зареєстрований на сайтіНа сайті: днів
користувачТи користувач № 0
Особисті повідомленняОсобистих повідомлень:
Ваш IРВаш IР: 3.17.128.129
БраузерБраузер:

Додати:


Додати зображення Додати статтю Додати новину Інформація про додавання Вихід
© Зоряна Слава Україні! Героям Слава! 2024
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного гіперпосилання на джерело.
Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Вгору