Пятниця, 03.05.2024
Зернятко
привітання, прислів'я, приказки, міфи, легенди, афоризми, цитати . . .
Народна мудрість:
6. Весняний день рік годує.
смайлик6. Веселка вранці - на дощ.
-->
Меню сайту
Категорії розділу
Івано-Франківська обл [7]
Вінницька обл [4]
Волинська обл [2]
Дніпропетровська обл [2]
Донецька обл [3]
Житомирська обл [1]
Закарпатська обл [16]
Запорізька обл [1]
Кіровоградська обл [1]
Київська обл [11]
Крим [1]
Луганська обл [2]
Львівська обл [11]
Миколаївська обл [1]
Одеська обл [3]
Полтавська обл [1]
Ровенська обл [1]
Сумська обл [2]
Тернопільська обл [8]
Харківська обл [2]
Херсонська обл [1]
Хмельницька обл [4]
Черкаська обл [4]
Чернівецька обл [5]
Чернігівська обл [2]
Реклама
Новини партнерів
svitua.org
Бесплатный Хостинг

написати лист адміну
Статистика


Яндекс.Метрика Индекс цитирования

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Зареєстрованих на сайті:
Всього: 379
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
З них
Адміністраторів: 2
Модераторів: 1
Провірених: 6
Користувачів: 362
З них
Хлопців: 153
Дівчат: 226

Головна » Статті » Легенди назв України » Сумська обл

Походження назви міста Суми

Сподобався матеріал? Поділитись з друзями:

Реклама
Люди здавна почали селитися по обох берегах Псла. Вже у II - VI століттях нової ери тут жили слов'янські племена. У VIII - X століттях в районі колишнього села Тополя (нині вул. Тополянська міста Суми) існувало поселення сіверян, а на Луці до теперішнього часу збереглися залишки великого городища часів Київської Русі, яке деякі історики ототожнюють з давньоруським містом Липецьк.

У відношенні року заснування міста Суми в істориків і краєзнавців єдиної думки немає. Називаються роки 1652 і 1655. Найбільш вірогідним тепер вважається другий варіант.

Припускають, що місто заселявся кількома хвилями переселенців з-за річки Дніпро, але засновником Сум вважається полковник Герасим Кондратьєв, який прийшов сюди, на територію Російської держави, в 1655 році з групою козаків-переселенців з містечка Ставище Білоцерківського полку. 
26 квітня 1655 вони відправили лист царю Олексію Михайловичу з проханням заснувати місто на його нинішньому місці: «Б'ють чолом ... бідні та поруйновані від ляхів і татар р. Ставище черкаси отаман Герасімка Кондратьєв та рядові козаки, всіх 100 чоловік ... прийшли ми через Дніпра ... з женишком і дітками і пришед стали на Пслі річці біля річки Сум ... ». (Так пише протоієрей Олександр Двінятін в книзі «Я кличу живих, я плачу за мертвими»).

Москва дозволила козакам тут влаштуватися, і протягом 1656 - 1658 років під керівництвом російського воєводи К.Ю.Арсеньева будувалася фортеця.

"Сумін місто" побудували у дубовому лісі, з дубових колод спорудили кріпосні стіни, під фортецею викопали підземний хід до води, насипали довкола фортеці вал і викопали глибокий рів. Оборонні споруди доповнювалися природними: ріки Псел, Сума і Сумка з трьох сторін оперізували місто. З півдня підступи до Сум огороджував зроблений в 1658 році перекоп між Пслом і Сумкою. Сумська фортеця була однією і-найбільших і найбільш укріплених фортець Слобожанщини.


Зміст найменування обласного центра — міста Суми — нібито цілком зрозумілий. Існує декілька варіантів походження назви міста:

Свою назву місто отримало від річок Сума та Сумка, які омивали його з двох сторін. До наших днів дійшла легенда, що на місці, де стоять Суми, були знайдені мисливські сумки. Це знайшло відображення в гербі міста, затвердженому в 1781 році: три чорні сумки з перев'язами і золотими гудзиками на щиті прямокутної форми.

1. У середині XVII століття на північному сході сучасної України в місцевості надзвичайно мальовничій, зі слідами численних древніх слов'янських поселень, але тоді зовсім безлюдний, виникло місто-фортеця. Керував її спорудженням воєвода К.Арсеньев, який писав цареві Олексію Михайловичу: "... а місто, Государ, Сумін став на річці Пслі і на гирлі річки Суми і між малі річки Сумки, а мала, Государ, річка Сумка впала в річку Суму , а Торба-річка в річку Псел. " Будували фортецю разом з російськими служивими людьми українські переселенці з-зa Дніпра, що стали жителями міських посадів і навколишніх слобід. Саме серед них і народилася легенда про мисливських сумках, які дали ім'я місту. Три торби, повних золота, були знайдені в дубовому лісі, немов Знак Благословення для заснування міста. Так чи інакше, але на прапорі Сумського слобідського козацького полку, що веде свій початок з 1651 р. була емблема у вигляді трьох сум, що стала з 1781 р. офіційним гербом міста.

2. Герольдмейстер М.Щербатов, який власне в 1775 р. і розробив герб міста як знак для прапора Сумського гусарського полку, керувався легендою про виявлені в районі майбутньої Сумської фортеці козаками Г.Кондратьева трьох сумок із золотом, загублених чи то кур'єрами Хмельницького, чи то царськими посланцями. Але найімовірніше, що своєю назвою місто зобов'язане річкам Сума (тепер Сумка) і Сумка (тепер Стрілка), які задовго до заснування міста мали таку назву.

3. Існує думка, що герб Сум був затверджений імператрицею Катериною II одночасно з прапором міста, що з тисячі міст такої честі були удостоєні тільки сотня з них. Зображення прапора слід шукати в архівах Петербурга. Гімну у міста спочатку не було, зате був полковий марш Сумського гусарського полку. 

 І ще існує легенда, що назва міста все-таки відбулася від слова« сумувати ». Тільки козаки за часів Катерини II сумували не про колишніх місцях проживання, а про красунь, яких їм так не вистачало. Вони написали листа цариці з проханням допомогти їм не вмерти від туги. І тоді Катерина II направила до них найкрасивіших придворних дам. У них з'явилися діти незвичайної краси, особливо дівчатка. З тих пір сумчанки вважаються найкрасивішими слов'янськими жінками.


З цього твердження виходить, що новозбудоване місто якийсь час не мало власного імені: підшукують йому таке ім'я тільки тоді, коли в його жителів нібито «стабілізувалося» почуття суму, яке, до речі, в цей час не могло бути їм властиве. 

Згадаймо,  тодішню історичну обстановку. Українські селяни і козаки переселювалися на вільні простори південного порубіжжя Російської держави, щоб позбутися нестерпного шляхетського гніту. На Слобожанщині зустрічали їх з братерською гостинністю і дбайливо влаштовували на постійне проживання в ще необжитих до цього, але зручних місцях, які відтоді ставали новою батьківщиною знедолених переселенців. 

Так,  влаштував московський уряд і тих українських емігрантів, які в 1652 році прибули в наші місця, в район нинішніх Сум. Для них воєвода Арсеньєв, як говориться в одному документі, «відміряв вгору і вниз по річці Пслу та обабіч по десять верств», щоб їм «землею, і сіножатями, і лісами, і всякими угіддями у своїх місцях і урочищах володіти й цареву службу служити». 

Місто будувалося в межах Російської держави, під наглядом російського воєводи, отож йому дали і російську назву: «Сумін город». Саме так спочатку іменувалося в усіх документах. 

Суми засновують на правому березі Псла, на місці старого городища, саме там, де в Псьол вливалась річка Сума, яка в свою чергу приймала тут у себе річку Сумку. По імені річки Суми було названо й побудовано біля неї місто.

Може виникнути питання: чому нове місто не успадкувало назви річки Псла, набагато більшої проти своєї притоки Суми з Сумкою? 

Пояснюється це тим, що назву Псьол було вже одного разу використано в російській географічній номенклатурі. «Городом на Псле» звалося побудоване за наказом Івана IV в гирлі Псла місто-фортеця. Проіснувало воно, правда, недовго. З дипломатичних міркувань, у зв'язку з зміною політики щодо Криму, Іван IV змушений був ліквідувати місто на Пслі. Відтворювати його назву, хоча б і щодо іншого пункту, звичайно, не годилося. Тому-то й нове місто, засноване в 1652 році на Слобожанщині, назвали Суміним городом, тобто місто на річці Сума. В народі почали його звати дещо інакше: просто Сумами. 

Через короткий час така назва стала офіційною. 
Реклама

Категорія: Сумська обл | Додав: Oliver81 (14.11.2012)
Переглядів: 10898 | Теги: назви, Походження, Суми, міста | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0

ComForm">
avatar
Профіль
Пятниця, 03.05.2024  17:33
no_avatar
Гость,
ми раді вас бачити.

Мій профільВи зайшли як: Гость
ГрупаГрупа: Незнайомець
ЖінкаЧоловікСтать:
Зареєстрований на сайтіНа сайті: днів
користувачТи користувач № 0
Особисті повідомленняОсобистих повідомлень:
Ваш IРВаш IР: 18.119.131.72
БраузерБраузер:

Додати:


Додати зображення Додати статтю Додати новину Інформація про додавання Вихід
© Зоряна Слава Україні! Героям Слава! 2024
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного гіперпосилання на джерело.
Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Вгору